Przejdź do głównej zawartości

I Rajd Pamięci Śladami Walk z UPA

I Rajd Pamięci śladami walk z UPA

Rajd Pamięci poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza, milicjantom i ludności cywilnej, którzy zginęli lub zostali zamordowani w walkach z UPA w latach 1944 - 1948 –
Organizatorem był Mirosław Majkowski i członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”. W rajdzie, zabytkowymi samochodami wojskowymi, w mundurach Wojska Polskiego, wzięli udział członkowie kilku grup rekonstrukcyjnych. Poza  przemyską, również z Warszawy i Lublina. Podczas kwietniowego sobotnio - niedzielnego rajdu, jego uczestnicy odwiedzili groby poległych żołnierzy w Pikulicach koło Przemyśla, mogiłę żołnierzy 9. Dywizji Piechoty oraz ludności cywilnej polskiej i ukraińskiej poległych i pomordowanych w walkach z UPA w Kniażycach w gm. Fredropol. 

                                                                       Krzywcza

                                                               
                                                                        Dwór Babice
                           Krzywcza, na zdjeciu od lewej m. Majkowski, M. Dachnowicz, W. Sobol, Z. Poręba

Odwiedzili niedawno odsłonięty pomnik milicjantów, żołnierzy WOP oraz Armii Krajowej w Kalwarii Pacławskiej. Ponadto byli w Birczy, Borownicy. W okolicach Jawornika Ruskiego odwiedzili miejsce, gdzie niedawno ekshumowano żołnierzy 9 DP zamordowanych przez UPA. Stoi tam krzyż. Byli w Babicach i Krzywczy,  a rajd zakończył się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym, przy grobie żołnierzy poległych z walkach z UPA. W Birczy oraz Babicach mieszkańcy mogli obejrzeć spektakl w wykonaniu teatru "Nie teraz" z Tarnowa zat. Ballada o "Balladzie o Wołyniu".
                                                                                                                           Robert Kaszycki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość Nienadowa le ż y w gminie Dubiecko w Powiecie Przemyskim na trasie Przemy ś l - Dynów. Do dworu dojedziemy skr ę caj ą c na skrzy ż owaniu w Nienadowej w kierunku Birczy. Po przejechaniu oko ł o 100 metrów zauwa ż ymy zabudowania dworu.

Dwór w Hadlach Szklarskich - Spojrzenie w przeszłość.

Usytuowany w Powiecie Przeworskim, w gminie Jawornik Polski. Leży nad rzeką Mleczką.  Z kart historii dworu.  Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany z dala od wsi. Obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. Rozplanowane one zostały w wieku XVIII i przebudowane na przełomie XIX/XX w. Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym.

Zamek w Węgierce. Spojrzenie w przeszłość.

Węgierka położona jest około 15 km od Jarosławia, przed Pruchnikiem.   Coraz bardziej ruchliwa droga w Bieszczady i ciekawa rzeźba terenu (okoliczne wzniesienia porośnięte pięknymi bukowo-jodłowymi lasami) przyciągają turystów. Dojechać możemy samochodem kub autobusem z Jarosławia w kierunku Pruchnika, także z Przemyśla przez Żurawicę. Warto też dotrzeć do zamku rowerem. Ruiny zamku znajdują się w pobliżu szosy, za skrzyżowaniem dróg: Jarosław, Żurawica, Pruchnik, nad niewielkim potokiem stanowiącym dopływ rzeki Mleczki. W lecie ruiny zamku zasłania gęsto porośnięta zieleń,   gdzie w oddali zobaczymy majestatyczne mury kamiennej baszty.