Przejdź do głównej zawartości

Jarosław. Widowisko teatralne "Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić"

„Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić”, widowisko muzyczno-teatralne mogli obejrzeć w dniu święta flagi w Jarosławiu wszyscy, którzy chcieli poznać blizej historię bohaterskich uczniów z jarosławskiej budowlanki.
Rekonstrukcja odbyła się samym końcem dnia; zmierzch, muzyka, oryginalne stroje, gra rekonstruktorów, muzyków i światło wszystko to sprawiło, że widzowie bez trudu przenieśli się do maja 1940 roku Zespołem Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Wykonawcy; rekonstruktorzy i uczniowie budowlanki pokazali aresztowanie uczniów, członków organizacji konspiracyjnej, którzy najpierw więzieni i bici w Jarosławiu, później trafili do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do KL Auschwitz jako pierwsi więźniowie polityczni.
Całość widowiska kordynowali Członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” pod kierunkiem Mirosława Majkowskiego. 
Widowisko zostało zorganizowane przez powiat jarosławski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość Nienadowa le ż y w gminie Dubiecko w Powiecie Przemyskim na trasie Przemy ś l - Dynów. Do dworu dojedziemy skr ę caj ą c na skrzy ż owaniu w Nienadowej w kierunku Birczy. Po przejechaniu oko ł o 100 metrów zauwa ż ymy zabudowania dworu.

Dwór w Hadlach Szklarskich - Spojrzenie w przeszłość.

Usytuowany w Powiecie Przeworskim, w gminie Jawornik Polski. Leży nad rzeką Mleczką.  Z kart historii dworu.  Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany z dala od wsi. Obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. Rozplanowane one zostały w wieku XVIII i przebudowane na przełomie XIX/XX w. Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym.

Zamek w Węgierce. Spojrzenie w przeszłość.

Węgierka położona jest około 15 km od Jarosławia, przed Pruchnikiem.   Coraz bardziej ruchliwa droga w Bieszczady i ciekawa rzeźba terenu (okoliczne wzniesienia porośnięte pięknymi bukowo-jodłowymi lasami) przyciągają turystów. Dojechać możemy samochodem kub autobusem z Jarosławia w kierunku Pruchnika, także z Przemyśla przez Żurawicę. Warto też dotrzeć do zamku rowerem. Ruiny zamku znajdują się w pobliżu szosy, za skrzyżowaniem dróg: Jarosław, Żurawica, Pruchnik, nad niewielkim potokiem stanowiącym dopływ rzeki Mleczki. W lecie ruiny zamku zasłania gęsto porośnięta zieleń,   gdzie w oddali zobaczymy majestatyczne mury kamiennej baszty.