Munina k. Jarosławia. Krajowe Obchody 80-tej Rocznicy Wielkiego Strajku Chłopskiego 1937 - 2017

23 lipca br odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą Wielkiego Strajku Chłopskiego (1937-2017). Uroczystościom towarzyszył III Bieg Czterolistnej Koniczynki na trasie 5 km w Muninie. W uroczystościach wziął udział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 


Pod pomnikiem poświęconym pamięci chłopów, którzy zginęli w 1937 r.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji pomordowanych chłopów w czasie Wielkiego Strajku Chłopskiego w 1937 r., tuż po mszy zgromadzeni wraz z liderami PSL złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku poświęconemu pamięci chłopów, którzy zginęli. Następnie uczestnicy przenieśli się na plac SP w Muninie, gdzie do zebranych działaczy, sympatyków i okolicznych mieszkańców przemówienie wygłosił Prezes Podkarpackich struktur PSL Poseł na Sejm Mieczysław Kasprzak, który mówił głównie o wartości pielęgnowania pamięci o wydarzeniach z Wielkiego Strajku Chłopskiego i o ciągłej potrzebie jej kontynuacji. Kończąc swoje wystąpienie zaprosił do zabrania głosu Prezesa PSL Władysława Kosiniaka Kamysza. 


złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem


Prezes w swoim wystąpieniu skupił się na potrzebie wolności każdego obywatela jako wartości nadrzędnej przywołując analogię strajków, gdzie protestujący walczyli nie tylko o poprawienie bytu chłopa ale przede wszystkim o przywrócenie demokracji, swobód obywatelskich i godności ograniczonych w wyniku zamachu majowego w 1926 r. Prezes podkreślił, że znamienne jest, że dzisiaj po 80 latach polski Sejm odrzucił projekt uchwały upamiętniającej twórców tego strajku. Jako przyczynę uznając, że ówcześni protestujący to komuniści. 

                                   Bieg zaraz ruszy :)

Na scenie też miała miejsce miła uroczystość wręczenia odznaczeń Medalu Wincentego Witosa i Odznaki Złotej Koniczynki zasłużonym działaczom PSL. Następnie scenę zajęli lokalni artyści występujący dla zgromadzonej publiczności a dla zainteresowanych historią strajków z inicjatywy Podkarpackiego Forum Myśli Społecznej w szkole odbyła się konferencja naukowa poświęcona 80- rocznicy Wielkiego Strajku Chłopskiego 1937 r. 

          Wręczanie pamiątkowych medali uczestnikom biegu

Pomimo piknikowej pogody sala wypełniła się szczelnie by wysłuchać zaproszonych prelegentów. Pierwszy z prelegentów dr hab. Jerzy Mazurek  przedstawił ogólną historię Wielkiego Strajku Chłopskiego, następnie wystąpił prof. dr hab. Jan Jachymek, który skupił się na myśli politycznej ruchu ludowego, mgr Janusz Skicki mówił o Wincentym Witosie w Muninie (29 maja 1939 r). Ostatnim prelegentem był Henryk Nicpoń, dziennikarz, poeta, autor książek, działacz Podkarpackiego Forum Myśli Społecznej, który w swoim wystąpieniu nawiązał do zamachu majowego jako głównej przyczyny wystąpień chłopskich z 1937 r. Zaznaczył też wątek wpływu polityki niemieckiej na Marszałka Józefa Piłsudskiego.


radości zawodników było wiele 

W konferencji wziął także udział Prezes PSL WKK, który podkreślił potrzebę organizowania tego typu konferencji, bo jak określił, sam zawsze dowie się coś nowego i potrzebnego z historii ruchu ludowego, obecny był również Poseł Mieczysław Kasprzak, Starostowie, z powiatu Przemyskiego w osobie Jana Pączka, Przeworskiego Zbigniewa Kiszki, Burmistrza Cieszanowa Zdzisława Zadwornego oraz radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego w osobie Dariusz Sobieraja i Jana Tarapaty.

                Pani Zofia, najstarsza uczestniczka biegu

Tuż po konferencji wystartował spod pomnika III Bieg Czterolistnej Koniczynki oraz Nordic Walking „Braterstwo”. Bieg zainaugurował Prezes PSL WKK, jego uczestnicy to nie tylko mieszkańcy gminy Jarosław, ale także zawodnicy z Przemyśla, Jarosławia, Przeworska, Leżajska, Lubaczowa, Oleszyc, Niska, Stalowej Woli, Kolbuszowej czy Rzeszowa. W biegu brali udział dzieci, młodzież i dorośli a najstarsza uczestniczka liczy sobie 80 wiosen :). Uczestnicy w liczbie ok 400 osób przebiegli  i przemaszerowali trasę 5 km. na mecie Władysław Kosiniak Kamysz, Mieczysław Kasprzak z Młodymi Ludowcami gratulując wręczali pamiątkowe medale. Prezes WKK zaangażował do pomocy wręczania dziewczynki, które zdaje się miały z tego powodu olbrzymią frajdę. 
Na scenie miała miejsce uroczystość wręczania pucharów i nagród, a wieczorem zagrał zespół „Bayer Full”


                                     Jest zwycięzca 

Organizatorzy uroczystości oraz biegu: 
Podkarpackie Forum Myśli Społecznej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Zarząd Wojewódzki PSL, Zarząd Powiatowy PSL w Jarosławiu, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Munina, Gmina Jarosław i Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół”. Patronat honorowy objęli: Mieczysław Kasprzak poseł na Sejm RP, prezes zarządu województwa podkarpackiego PSL oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Ludowego, Waldemar Paluch, Burmistrz Jarosławia. 

Podczas biegu odbyła się zbiórka pieniędzy dla 13-letniej Gabrysi, która musi zebrać 160 tys. zł na operację serca, a ta ma odbyć się w Rzymie. 

                                                    Małgorzata Dachnowicz

Komentarze