Przejdź do głównej zawartości

Jubileusz 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kańczudze



W sobotę 23 czerwca br OSP Kańczuga świętowała piękną, bo 140 letnią rocznicę swojego istnienia. Pomimo burzowej pogody było bardzo uroczyście i radośnie, bo przecież ani ogień ani woda strażaków przestraszyć nie może. Uroczystości rozpoczęły się korowodem z siedziby OSP do kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. W którym to odbyła się uroczysta msza dziękczynna pod przewodnictwem ks. prałata dr Wojciecha Pac proboszcza miejscowej parafii. Po mszy świętej już bez deszczu strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali ulicami Kańczugi do siedziby OSP, gdzie odbyły się dalsze oficjalne rocznicowe uroczystości. Całość uroczystości prowadził dh Jan Krupiński, historię zaś OSP Kańczuga przedstawił Prezes OSP dh Ryszard Wroński. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz państwowych samorządowych, lokalnych przedsiębiorców i ludzi zaufania publicznego, w gronie których znaleźli się m.in.; Mieczysław Kasprzak, Poseł na Sejm, Lucjan Kuźniar, Radny Sejmiku Woj. Podkarpackiego, Jacek Sołek, Burmistrz Miasta Kańczuga,  Janusz Owsiak Wicestarosta Przeworski, Janusz Konieczny Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP i wielu innych. 
Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia, medale i pamiątkowe statuetki, a darczyńcy i sponsorzy wbili też pamiątkowe gwoździe. 
Na scenie wystąpiły z koncertem Orkiestry Dęte z Kańczugi i Łopuszki Wielkiej. Strażacy swoich druhów i gości podjęli poczęstunkiem, nikt głodny siedziby OSP nie opuścił. Samym wieczorem odbył się koncert zespołu RSC i zabawa taneczna.

I myśmy tam byli miód i wino pili. 
Więcej w 35 wydaniu "Głosu znad Sanu"
                                                                                         Małgorzata Dachnowicz




















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość

Dwór w Nienadowej. Spojrzenie w przeszłość Nienadowa le ż y w gminie Dubiecko w Powiecie Przemyskim na trasie Przemy ś l - Dynów. Do dworu dojedziemy skr ę caj ą c na skrzy ż owaniu w Nienadowej w kierunku Birczy. Po przejechaniu oko ł o 100 metrów zauwa ż ymy zabudowania dworu.

Dwór w Hadlach Szklarskich - Spojrzenie w przeszłość.

Usytuowany w Powiecie Przeworskim, w gminie Jawornik Polski. Leży nad rzeką Mleczką.  Z kart historii dworu.  Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany z dala od wsi. Obiekt murowany o rozbudowanej bryle, położony w obrębie ogrodów krajobrazowych. Rozplanowane one zostały w wieku XVIII i przebudowane na przełomie XIX/XX w. Zachowane są również założenia ziemne o charakterze obronnym.

Zamek w Węgierce. Spojrzenie w przeszłość.

Węgierka położona jest około 15 km od Jarosławia, przed Pruchnikiem.   Coraz bardziej ruchliwa droga w Bieszczady i ciekawa rzeźba terenu (okoliczne wzniesienia porośnięte pięknymi bukowo-jodłowymi lasami) przyciągają turystów. Dojechać możemy samochodem kub autobusem z Jarosławia w kierunku Pruchnika, także z Przemyśla przez Żurawicę. Warto też dotrzeć do zamku rowerem. Ruiny zamku znajdują się w pobliżu szosy, za skrzyżowaniem dróg: Jarosław, Żurawica, Pruchnik, nad niewielkim potokiem stanowiącym dopływ rzeki Mleczki. W lecie ruiny zamku zasłania gęsto porośnięta zieleń,   gdzie w oddali zobaczymy majestatyczne mury kamiennej baszty.